Emergency Network Maintenance Window Outage Friday Evening - Midnight-Sat 8AM Please refer to the campus closings page for details.
Home > GHC Features > Foundation Camp Awards
Printer Friendly Version

Foundation Camp Concludes with Awards, Laughter

After two weeks of sports, learning and boisterous fun, Foundation Camp 2013 held its awards ceremony on Thursday, June 13.  While the camp officially ends on Friday the 14th, awards were presented the day before to accommodate the trip to Lake Winnepesaukah in Rossville, Georgia for the camp’s grand finale.  Congratulations to all the award-winners, and to every camper, we hope to see you next year. 

Sports and Activity Awards

Canoeing/ Kayaking Achievement Award: 

  • Cipriano Ramirez 
  • Christopher Driver 
  • Jorge Fortanel
  • Devin Floyd
  • Reggie Wright

Basketball Achievement Awards:  

  • Keishun Johnson
  • Tim Jones
  • JD Caldwell
  • Kidron Ford
  • Jaylin Boatner
  • Jadakiss Thompson

Dodge Ball Achievement Awards:

  • Jonathan Garcia
  • Tony McCord
  • Christian Ramirez
  • Rico Arnold
  • Stephano Alston

Soccer Achievement Award:

  • Carlos Chavez
  • Ernesto Loza
  • Tim Jones
  • Jermiance Bozeman

Swimming Award:

  • Jacobe Spear
  • Isaiah Wells
  • Noah Poindexter
  • Connor Yeargan

Scuba Award:

  • Santiago Cardenas

Robotics Award:

  • Cameron Johnson

Academic Excellence Awards: 

  • TJ Burge
  • Mario Cornejo
  • Nick Arrant
  • Deuce Jones
  • Eric Vicente
  • Chris Arrant

Tennis Achievement Awards:  

  • Keishun Johnson –Best Overall
  • Mario Cornejo
  • Nick Arrant
  • Jylil Ammons
  • Joseph Aguilar
  • Terrence Peace
  • Rico Arnold   

                      

Attitude and Ability Awards

Most Improved:

  • Tyjee Coley
  • Kelvin Payne
  • Montai Anderson
  • Kelly Harris
  • Levi Hamm
  • Montavious Cook

Courage Award:    

  • James Mendoza
  • Jorge Lopez
  • Cesar Perez
  • Jeriance Bozeman
  • Jose Benavidez
  • Ricardo Cruz

Sportsmanship Awards:  

  • Dier Hightower
  • Chance Donaldson
  • JaCodie Heath
  • Terrence Peace
  • Timothy Stubb
  •  Jeremias Vicente

Gentlemen Awards:

  • JaDarius Minor
  • Notorious Pitts
  • Greg Braziel
  • Danny Ambrocio
  • Tyler Wells

Spirit Awards:            

  • CJ Montgomery
  • Herbie Tzuu
  • RJ Roberts
  • Juan Guzman
  • Malachi Johnson

My Brother’s Keeper Awards (who looked out the most for the welfare of others):

  • Omarion Peugh
  • Adrian Higgins
  • Terrence Peace
  • Danny Ambrocio
  • Chris Arrant

Counselors’ Awards for best all-around camper in each group:

  • Group 1:  Carlos Chavez
  • Group 2:  Joseph Aguilar
  • Group 3:  Cesar Perez
  • Group 4:  Adarius Orr
  • Group 5:  Jaden Roberts

Group Award for the group that best exemplifies the five goals of Foundation Camp (respect, brotherhood, accountability, positive mental attitude, striving for success):

  • Group 1 (10-year-olds)

Camper of the Year (two winners this year):  

  • Cesar Perez
  • Chris Arrant

Caesar Perez, one of the Camper of the Year recipients, with camp counselors.

 

Chris Arrant, the other Camper of the Year winner, with counselors.

Page last updated: June 13, 2013